Girlicious er et showdance hold for den øvede danser, der er klar på udfordringer og sved på panden! Vi danser til den fedeste musik, og vores dygtige underviser vil træne dig i at blive scenevant, selvsikker og en stærk performer i showdance.
På Girlicious går vi i løbet af sæsonen i dybden og detaljer med én samlet showdance koreograf, som vi optræder med. Vi lærer danserne at fokusere på detaljer, teknik, udstråling, smidighed, styrke og vigtigst af alt: glæden ved indgå som en del af et stærkt dansefællesskab med sine holdkammerater.
Hos Lets Dance tror vi på, at et trygt og positivt træningsmiljø giver de absolut bedste forudsætninger for at udvikle sig som danser, og garanterer, at der altid vil være en opløftende og sjov stemning i vores smukke lyse sale i Risskov.
Så har du danseerfaring, mod på mere og klar til en udfordring, så er Girlicious lige noget for dig!
Praktisk information
Dette hold er for øvede og meget øvede dansere, og det forventes dermed at du har læst denne holdside rigtig grundigt igennem og er indforstået med følgende, før du tilmelder dig holdet. Ved deltagelse på dette hold, forventer vi ligeledes et stort fremmøde hver uge til træning.
(Vurderer træneren indenfor de første 4 uger af sæsonen at dit niveau ikke er svarende til det der er på holdet, vil du blive henvist til et andet hold.)
Obligatorisk deltagelse i konkurrencer
Dette hold er et af vores talenthold, hvilket betyder at det er et turneringshold. Det forventes at man har en stor lyst til at danse turneringer når man går på dette hold, ligesom at det forventes at man deltager i alle turneringer der er i løbet af sæonen, da hele koreografien bliver bygget op efter et bestemt antal dansere. Skulle der til nøds være en enkelt turnering man ikke kan deltage i, skal instruktøren informeres om dette, i SÅ GOD TID som muligt og meget gerne i starten af sæsonen, når hele turneringskalenderen kommer ud.
Der vil endvidere blive opkrævet et samlet turneringsgebyr, som dækker alle de turneringer som holdet skal deltage i (bortset fra evt. finaler). Holdet danser 6-9 turneringer i løbet af sæsonen.
OBS. Er man en øvede/meget øvede danser, men ikke ønsker at danse turneringer, henviser vi til et af vores koreografihold istedet for dette hold.
Tøjbudget
På dette hold vil du skulle forvente at betale 600 kr. for kostumer/rekvisitter.
Konkurrencer & Arrangementer 24/25 : sted & priser
FIND DATOER & TILMEDLING TIL ALLE ARRANGEMENTER LIGE HER
Træningslejr efterår - Risskov (195 kr.)
Julebal - Aarhus (GRATIS)
Træningslejr forår - Risskov (195 kr.)
Klubmesterskab forår - Risskov (125 kr.)
Kaufmann Cup 1. Rangliste - Horsens (150 kr.)
Kaufmann Cup 2. Rangliste - Horsens (150 kr.)
Kaufmann Cup 3. Rangliste - Horsens (150 kr.)
Danmark Danser kvalifikation - Vejle (175 kr.)
DM i showdance - Aalborg (175 kr.)
Afdansningsbal - Aarhus (GRATIS)
Kræver udtagelse :
(Kaufmann Finale) - København (150 kr.)
(Danmark Finale) - København (175 kr.)
Kræver udtagelse :
(Kaufmann Finale) - København (175 kr.)
(Danmark Finale) - København (175 kr.)
• Husk at du altid er velkommen til at få to gratis prøvetimer, hvis du er i tvivl om stilen og niveauet på holdet passer til dig.
• På alle vores børne/ungdomshold fra 2-18 år, er der forældre-dag den første undervisningsgang i hver måned. Her er det tilladt at tage billeder/video - dog kun af dit eget barn og uden blitz, så det ikke forstyrrer børnene der danser.
• Fra august til december er der 17 undervisningsgange og fra januar til juni er der 20. Derfor vil prisen være højere for jan./juni end aug./dec. Obs, falder din undervisningsgang på en helligdag har I den undervisningsgang mindre. Dette er fratrukket prisen, så I betaler for de antal timer I får.

Instruktør
“Hej. Jeg hedder Signe Vibholm.
Jeg startede til dans, da jeg var helt lille, og har elsket det lige siden. Gennem årene har jeg danset mange forskellige stilarter såsom showdance, hiphop, HitFit, ballet, contemporary og musical. Jeg har danset showdance på eliteplan siden 2018 og har derfor også konkurreret i mange år. Let’s Dance har længe været mit andet hjem. Jeg elsker at danse, fordi det bare handler om at have det sjovt og bevæge sin krop til god musik. Det er noget, alle kan være med til, uanset alder og niveau. Dans gør mig glad, og jeg kommer altid i godt humør. En god danselektion kan gøre selv den dårligste dag god. Jeg ønsker at sprede min danseglæde til så mange som muligt, og jeg vil gøre alt for, at alle mine elever går fra min danselektion med et smil på læben. I min undervisning lægger jeg meget vægt på en positiv stemning, god energi, ny læring og udvikling samt plads til sjov og leg. Jeg vil gerne skabe et miljø, hvor alle føler sig trygge, og hvor der også er plads til fejltrin. Jeg har fået en masse erfaring ved at være hjælpetræner og derefter afløser på LD samt været på forskellige dansekurser. Jeg glæder mig til at se jer i dansesalen :)”