Glemt dit kodeord?

Opret brugerprofil

Minimum 6 karakterer, mindst 1 stort bogstav

Opdater din fødselsdag

Hip Hop

Et super sejt dansehold for både piger og drenge!

Hip Hop
Børn
Begynder/Let øvede
Viby J., Sal 2
torsdag kl. 16.05 - 16.50
FRA D. 14. August 2025
TIL D. 04. Juni 2026
999,60 DKK pr. deltager frem til sommer

Hip Hop Minions 7-9 år

Hip hop Minions er et af vores sejeste hip hop hold, for energiske og danseglade børn i alderen 7-9 år!

Vi byder både drenge og piger indenfor til den fedeste hip hop time, hvor vi danser til de nyeste hits, old school hip hop, seje rytmer og funky beats, der kan få enhver op af stolen.

Vores søde og positive instruktør er mere end klar til at dele sin danseglæde med jer, og vil lære jer alt fra grooves og basis trin til små serier og seje tricks på gulvet. Vi kombinerer læring og leg, og sætter de fedeste hip hop dansetrin sammen til små koreografier, og i løbet af sæsonen optræder vi til danseskolens jule- og afdansningsbal! Det plejer at være en stor oplevelse for børnene, at vise forældre og venner hvad de har lært på Hip Hop Minions, og vi glæder os hvert år til at se danseglæden i børnenes øjne.

Har du mod på at optræde endnu mere, så vil der være mulighed for at være med til danseskolens Klubmesterskab for begyndere i efteråret og igen til foråret.

Tøjbudget

På dette hold vil du forvente at betale maks 250 kr. for kostumer/rekvisitter i løbet af sæsonen.

Konkurrencer & arrangementer 25/26 sted & priser:

SE ÅRSKALENDEREN MED DATOER I BUNDEN AF SIDEN HER

Se priser og turneringer man har mulighed for at deltage i lige her:

Klubmesterskab for begyndere: kr. 95,-
Klubmesterskab (forår): 125,-

 

 

•    Husk at du altid er velkommen til at få to gratis prøvetimer, hvis du er i tvivl om stilen og niveauet på holdet passer til dig.


•    Selv om vi starter op i august, er det altid muligt at begynde på et hold, da der løbende vil komme nye koreografier til. De mest oplagte perioder er aug./sep. og jan./feb.


•    På alle vores børne/ungdomshold fra 2-18 år, er der forældre-dag den første undervisningsgang i hver måned. Her er det tilladt at tage billeder/video - dog kun af dit eget barn og uden blitz, så det ikke forstyrrer børnene der danser.


•    Fra august til december er der 17 undervisningsgange og fra januar til juni er der 19. Derfor vil prisen være højere for jan./juni end aug./dec. Obs, falder din undervisningsgang på en helligdag har I den undervisningsgang mindre. Dette er fratrukket prisen, så I betaler for de antal timer I får.

Instruktør

Andrea Høgh Nielsen

Hejsa. Jeg er Andrea

 

Dans har i lang tid været en betydningsfuld del af mit liv. Jeg elsker den og føler mig altid hjemme i en dansesal. Jeg startede med at danse da jeg var 8 år. Og siden da har jeg afprøvet forskellige stilarter, men det var særligt hiphop kulturen og alle dens mange stilarter, der fangede mig mest. Det ledte til en række år med konkurrencer i hiphop både i Danmark og i udlandet. Udover hiphoppen har jeg også danset ballet, moderne, jazz, showdance og disco.

Jeg underviser fordi jeg gerne vil give min egen danseglæde videre.

I min undervisning ønsker jeg at skabe et rum hvor der er plads til nysgerrighed og kreativitet og hvor man ikke behøver at være bange for at lave fejl. Man går jo til dans for at lære at danse, men jeg mener det mindst ligeså vigtigt at have det sjovt imens. Ellers holder man ikke i længden. Derfor vil jeg gerne gøre mit yderste for at alle går hjem fra mine timer med et smil på læben.

Jeg håber vi ses til en dansetime 🙂

Book prøvetime Hip Hop Minions 7-9 år

DU HAR TO GRATIS PRØVETIMER PÅ HVERT HOLD. DU BOOKER ÉN AF GANGEN.

Du er nu tilmeldt prøvetime

tirsdag 1/3 2023 kl. 17.00 - 18.15

LUK VINDUE